Dermatologia dziecięca to niezwykle istotna gałąź dermatologii i wbrew pozorom leczenie dermatologiczne dzieci jest często zupełnie inne niż u dorosłych. Objawy chorób dermatologicznych, a zwłaszcza wenerycznych ze względu m.in. na budowę skóry dziecka są inne u dzieci niż u osób dorosłych.

Dermatolog dziecięcy diagnozuje, leczy oraz stosuje profilaktykę w zakresie chorób dermatologicznych i wenerologicznych u noworodków, dzieci i młodzieży (do 18 roku życia). Skupia się nie tylko na leczeniu chorób skóry, ale też przydatków, czyli włosów i paznokci. Najczęściej występującymi chorobami skórnymi u dzieci są atopowe zapalenie skóry  oraz trądzik pospolity.

Co robi dermatolog dziecięcy?

Stosuje testy alergiczne naskórkowe, śródskórne i skaryfikacyjne. Na ich podstawie stawia diagnozę oraz rozpoczyna terapię alergii i nietolerancji niektórych pokarmów. Do zadań dermatologa dziecięcego należy też wykonywanie zabiegów mikrochirurgicznych, kriochirurgicznych a także biopsji skóry.

W razie konieczności konsultacji interdyscyplinarnych z lekarzami innych specjalności, mamy możliwość korzystania z doświadczenia i wiedzy specjalistów z Centrum Zdrowia Lifemedica (placówka na tym samym piętrze). Najczęściej niezbędna jest współpraca z dietetykiem, a także alergologiem. Mamy jednak możliwość wykonania badań i konsultacji w każdym zakresie.

Dermatolog dziecięcy diagnozuje, leczy oraz prowadzi profilaktykę również w zakresie  chorób wenerycznych u dzieci. Należy pamiętać iż mogą one dotyczyć również dzieci. U nastolatków przyczyną może być współżycie seksualne, ale choroby weneryczne atakują także noworodki. W tym przypadku źródłem choroby jest przede wszystkim matka, a do zakażenia dochodzi najczęściej w trakcie porodu.

Kiedy udać się do dermatologa z dzieckiem?

Wszystkie objawy dermatologiczne u dziecka powinny skłonić do jak najszybszej wizyty u dermatologa dziecięcego. Choroby dermatologiczne i wenerologiczne trzeba jak najszybszej konsultować z lekarzem specjalistą, bo często niezwykle istotne jest szybkie rozpoczęcie terapii.

Rodzice powinni oglądać nie tylko skórę dziecka, ale też przydatki i błony śluzowe. Wszystkie zmiany, które samoistnie nie ustępują po kilku dniach, powinny zakończyć się wizytą u dermatologa. Także w przypadku, gdy istnieje podejrzenie alergii lub nietolerancji pokarmowej. Nie należy też lekceważyć wszelkich zmian koloru, kształtu i wielkości istniejących już wcześniej zmian skórnych. Niepokój rodzica powinno wzbudzić „drapanie” dziecka czy wystąpienie łysienia.

Wizyta z dzieckiem u dermatologa dziecięcego

Dziecko powinno wcześniej dowiedzieć się o wizycie u dermatologa. Należy mu także wyjaśnić jak będzie przebiegała wizyta, albo ewentualny zabieg. Trzeba też dochowywać szczególnej staranności w pilnowaniu wizyt kontrolnych, także wtedy, kiedy następują zmiany na lepsze i może się wydawać, że już nie będą potrzebne.

Alarmujące jest też nasilenie objawów pomiędzy wizytami. Wtedy również należy zgłosić się do lekarza, niezależnie od zaplanowanej wizyty. Za każdym razem trzeba też pamiętać o zabraniu dokumentacji medycznej matki oraz dziecka. Przede wszystkim w zakresie leczenia dermatologicznego i wenerologicznego.