Nowotwory skóry to coraz częściej diagnozowane choroby w XXI wieku. Najczęściej spotykane nowotwory skóry to rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy i czerniak. O ile rak podstawnokomorkowy jest nowotworem o dobrym rokowaniu, w przypadku raka kolczystokomorkowego i czerniaka istnieje poważne zagrożenie zdrowia i życia. Odpowiednio szybko postawiona diagnoza ma kluczowe znaczenie, co do dalszego rokowania pacjenta.

Najlepsza metoda leczenia zmian nowotworowych skory jest metoda najbardziej inwazyjna, czyli chirurgiczne wycięcie nowotworu. Coraz częściej stosuje się inne metody zabiegowe, takie jak kriochirurgia, elektrochirurgia oraz laseroterapia. Wykorzystywane są głównie przy nowotworach powierzchownych potwierdzonych wynikiem biopsji diagnostycznej.

Przebieg zabiegu wycięcia nowotworu

Przebieg zabiegu jest uzależniony od rozległości zmian skórnych i ich lokalizacji. W przypadku niewielkich zmian zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Wyciętą tkankę poddaje się badaniom histopatologicznym, a ich wyniki można poznać po około dwóch tygodniach. Dzięki znieczuleniu pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. Skóra w miejscu zabiegu nie może być naciągana, ani poddawana działaniu czynników zewnętrznych, zwłaszcza drażniących. Nie należy opalać miejsc po zabiegu. Niezbędne są regularne kontrole lekarskie celem uniknięcia wznowy nowotworu.

Wskazania zabiegowego usunięcia nowotworu:

  • nowotwór skóry,
  • nowotwór prącia,
  • nowotwór sromu,
  • nowotwór warg i jamy ustnej,

Co da Ci zabieg usunięcia zmian nowotworowych?

  • wysoką szansę wyleczenia, sięgającą ponad 95%, zwłaszcza przy szybkiej diagnozie,
  • dobry efekt kosmetyczny.