Choroby weneryczne u mężczyzn
Choroby przenoszone droga płciowa powinny być leczone przez specjalistę dermatologa-wenerologa. Aby zapobiec ciężkim i zagrażającym zdrowiu powikłaniom tych schorzeń należny niezwłocznie wdrożyć odpowiednie leczenie.
Powszechne jest fałszywe przekonanie, że na choroby weneryczne zapadają głównie osoby nieprzestrzegające zasad higieny, zwłaszcza intymnej. Do większości zakażeń dochodzi podczas stosunku seksualnego bez prezerwatywy. Do zakażenia może dojść także poprzez kontakt z wydzielinami osoby chorej np. przez używanie wspólnego ręcznika.
Choroby przenoszone droga płciowa występują dość często u mężczyzn. Wedlu danych statystycznych z ubiegłego roku w Europie Zachodniej odnotowano aż 17 mln zachorowań. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie wszystkie osoby zgłaszają się do lekarza. Należy pamiętać iż większość chorób wenerycznych można szybko i dokładnie zdiagnozować oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. Takie schorzenia jak rzeżączka czy chlamydioza wymagają odpowiednio wczesnej antybiotykoterapii co daje skuteczne całkowite wyleczenie i zapobiega powikłaniom. Podobne postępowanie obejmuje infekcje pasożytnicze takie jak świerzb czy rzęsistkowica. Najtrudniejsze wyzwanie terapeutyczne stanowią infekcje wirusowe.
Objawy chorób wenerycznych u mężczyzn
Pierwsze objawy chorób wenerycznych znajdują się w obrębie narządach płciowych, a także w ich bezpośredniej okolicy. Najczęściej są to zmiany rumieniowe, owrzodzenia, pęcherzyki i krosty. Objawem towarzyszącym mogą być bóle podczas oddawania moczu, a także zmiana zabarwienia, konsystencji czy zapachu moczu.
Najczęściej występujące choroby weneryczne u mężczyzn
Chlamydioza – jedna z najczęściej występujących chorób bakteryjnych przenoszonych droga płciową. Na początku zakażenia choroba ma przebieg bezobjawowy lub objawy są tak dyskretne, że pozostają niezauważone. Nieleczona chlamydioza jest groźną choroba gdyż może prowadzić do bezpłodności i uszkodzenia narządów rozrodczych. Jak najlepiej rozpoznać chlamydioze? Objawy takie jak bóle podczas oddawania moczu, bóle jąder, bolesność podczas stosunku i pojawienie się śluzowej wydzieliny z ujścia cewki moczowej należy szybko zgłosić specjaliście wenerologowi.
Rzeżączka – częsta choroba przenoszona przez bakterie dwoinki rzeżączki. Można ją rozpoznać na podstawie dużej ilości ropnej wydzieliny z cewki moczowej. Objawem towarzyszącym jest bolesność podczas oddawania moczu. Choroba może powodować groźne powikłania prowadzące do bezpłodności.
Opryszczka narządów płciowych – najczęściej występująca choroba wirusowa. Rozpoznaje się ją na podstawie obecności bolesnych, piekących zmian pęcherzykowych w obrębie narządów płciowych. Sporadycznie zmianom skórno-sluzuwkowym towarzyszy gorączka. Pęcherzyki mogą być obecne także na skórze ud czy pośladków.
Kłykciny kończyste – choroba wirusowa pojawiająca się w następstwie zarażenia wirusem HPV. Początek choroby jest bezobjawowy dlatego bardzo trudno ja wcześnie rozpoznać. Osoby zakażone wirusem HPV są bezobjawowe przez wiele miesięcy i nie maja świadomości ze mogą być zakażone. U połowy pacjentów nie występują żadne objawy kliniczne HPV. Objawowe zakażenie jest trudne do przeoczenia- na narządach płciowych pojawiają się ogniska drobnych grudek, które mogą sie powiększać z biegiem czasu. Zmiany chorobowe występują w miejscu kontaktu z zakażona osoba- najczęściej na penisie, w okolicy moszny i odbytu. Długotrwała i nieleczona infekcja HPV może powodować przemiany nowotworowe.
Świerzb – pasożytnicza choroba, która może być również przeniesiona droga kontaktu seksualnego. Objawy kliniczne to zmiany grudkowe w okolicy krocza i na skórze pośladków z masywnym świądem skory nasilającym się w nocy lub tuż po kąpieli (zwłaszcza w gorącej wodzie). W przypadku długo nierozpoznawanej choroby na skórze mogą pojawić się też nadżerki oraz guzki.