Choroby skóry
Dr n. med. Olivia Komorowska specjalizuje się w leczeniu chorób skóry oraz błon śluzowych jamy ustnej i narządów płciowych. Zajmuje się diagnostyka, leczeniem oraz profilaktyka schorzeń skory i błon śluzowych zarówno u osób dorosłych jak i u dzieci.
Jednymi z najczęściej występujących chorób skóry są choroby gruczołów łojowych, do których można zaliczyć m.in.: łojotokowe zapalenie skóry, trądzik pospolity, dotyczący nastolatków i młodych ludzi oraz trądzik różowaty, występujący u osób starszych z rozszerzonymi naczynkami skory (tzw pajączki).
Coraz częściej w praktyce lekarskiej diagnozuje się szereg chorób o podłożu wirusowym wśród których najczęściej występuje opryszczka. Zmiany chorobowe występują głownie w obrębie jamy ustnej, jednak podobne objawy mogą pojawić się na narządach moczowo-płciowych. Do innych schorzeń wirusowych dających objawy zarówno na skórze całego ciała, jak również w obrębie narządów płciowych zaliczamy brodawki wirusowe lub mięczaka zakaźnego.
W spektrum chorób infekcyjnych coraz częściej pojawiają się czyraki, zapalenie mieszków włosowych i liszajec zakaźny. Wiele osób zapada również na infekcje grzybicze, co jest związane z trybem życia – częste korzystanie z basenów, siłowni i sauny może sprzyjać takim chorobom jak m in grzybica stop.
Warto pamiętać o całym szeregu chorób pasożytniczych skory, które nadal zdarzają się również w dużych aglomeracjach miejskich. Cały czas odnotowuje się przypadki wszawicy, która występuje głownie w skupiskach ludzkich takich jak przedszkola i szkoły. Nieprzyjemne dolegliwości może wywołać infekcja świerzbowcem ludzkim powodując masywny świąd skory ciała nasilający się głownie w nocy.
Dr n. med. Olivia Komorowska zajmuje się diagnostyka, leczeniem i profilaktyka chorób alergicznych, takich jak wyprysk, atopowe zapalenie skóry i pokrzywka. W kręgu jej zainteresowań leży leczenie przewlekłych zapalnych chorób skory m.in. łuszczycy, liszaja plaskiego czy liszaja twardzinowego. Jako specjalista dermatolog-wenerolog przeprowadza podstawowe badania diagnostyczne w kierunku chorób infekcyjnych- badanie mikologiczne, wymazy bakteriologiczne oraz wirusologiczne. Do codziennej praktyki dermatologicznej można zaliczyć badania histopatologiczne, immunopatologiczne oraz dermatoskopie zmian barwnikowych skory.