Worki i cienie pod oczami to dość powszechny problem, który nie tylko nie dodaje urody, ale na dodatek wygląda bardzo niezdrowo. Przyczyny powstawania cieni i worków pod oczami są różne, nie zawsze muszą być też skutkiem zmęczenia czy nieprzespanej nocy. Odmienne są również sposoby radzenia sobie z tego typu niedoskonałościami, w zależności od ich specyfikacji. Warto jednak pamiętać, że skóra pod oczami jest bardzo cienka i wrażliwa, a co za tym idzie nie należy stosować na nią substancji mogących wywołać podrażnienia.

Worki i cienie pod oczami – przyczyny

Worki i sińce pod oczami pojawiają się z wielu różnorakich przyczyn. Mogą być efektem wycieńczenia i zmęczenia organizmu, nieprzespanych nocy. Zdarza się też, że sińce pod oczami są przypadłością dziedziczną, której przyczyny należy się dopatrywać w płytko unaczynionej skórze, mogą również być objawem sygnalizującym zachodzącą w organizmie chorobę. Widoczne siniaki pod oczami często pojawiają się w wyniku niedotlenienia lub zaburzeń w przepływie krwi w drobnych naczynkach.

Szukasz skutecznego zabiegu na worki i cienie pod oczami? Nie wiesz, jaki zabieg będzie dla Ciebie najlepszy? Umów się na bezpłatną konsultację z kosmetologiem w Clinica Cosmetologicazadzwoń ☎ +48 791 604 604 lub wejdź na https://clinicacosmetologica.pl/artykuly/cienie-i-worki-oczami/

Najczęstsze przyczyny powstawania cieni i worków pod oczami to:

  • alergie – dosyć często alergie objawiają się silnym pieczeniem i swędzeniem oczu, a to może prowadzić do widocznego obrzęku tych okolic,
  • niedobory pokarmowe – worki pod oczami mogą sugerować niedobory witaminy K i żelaza,
  • wiek średni i podeszły – wraz z wiekiem skóra, zwłaszcza pod oczami, staje się wiotka, cieńsza i mniej jędrna, co powoduje uwydatnienie niedoskonałości w tych partiach twarzy,
  • choroby tarczycy – zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy daje objawy w postaci widocznych zasinień i worków pod oczami,
  • anemia – opuchnięte oczy są jednym z objawów niedokrwistości. Zazwyczaj towarzyszą temu omdlenia, osłabienie, brak apetytu, łamliwość paznokci, wypadanie włosów i blada cera,
  • cukrzyca – to kolejna choroba, która objawia się wyraźnym opuchnięciem i zasinieniem okolic oczu, dodatkowo pojawia się wzmożone pragnienie, wielomocz i utrata wagi,
  • choroby nerek, serca i układu krążenia,
  • zmęczenie, niewyspanie, nieprzespana noc,
  • nieodpowiednia dieta,
  • nadużywanie papierosów i alkoholu.

Niezależnie od tego, jakie są przyczyny powstawania niedoskonałości pod oczami, zarówno worki jak i odznaczające się zabarwieniem sińce można zlikwidować. Opuchnięcia można w łatwy sposób zmniejszyć, a skórę rozjaśnić, łagodząc tym samym widoczność znajdujących się na niej cieni.

Jak zatem zlikwidować worki pod oczami i pozbyć się nieładnie wyglądających sińców? Poniżej kilka domowych sposobów, które można wykonać samodzielnie w domu.

Worki pod oczami – usuwanie domowymi sposobami

Usuwanie worków pod oczami należy rozpocząć przede wszystkim od rozpoznania, gdzie leży przyczyna ich powstawania. Pierwszą diagnozę i odpowiednie badania pod kątem diagnostyki chorobowej trzeba przeprowadzić u lekarza pierwszego kontaktu. Kiedy jednak przyczyny pojawiania się worków pod oczami jest niewłaściwy tryb życia, można łatwo temu zaradzić. Wystarczy wprowadzić kilka zdrowych nawyków lub sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby.

Najważniejsze zasady to:

  • dbanie o sen – minimum 8 godz dziennie,
  • kremy i żele pod oczy – ale tylko takie zawierające witaminę K i C, kofeinę oraz ekstrakty roślinne, jak: wyciągi ze świetlika, miłorzębu japońskiego, pietruszki, bławatka i arniki. Ważne jest również, by tego typu kosmetyki przetrzymywać w lodówce, gdyż nałożenie chłodnego kremu na skórę pod oczy obkurczy naczynia krwionośne i zmniejszy obrzęk. Dla uzyskania właściwego efektu kosmetyk należy wmasowywać w taki sposób, który pozwoli odblokować naczynka limfatyczne i pomoże usunąć nadmiar limfy,
  • chłodne kompresy – na powieki można położyć chłodne plastry ogórka lub pokruszone kostki lodu, owinięte w foliowe woreczki czy bawełnianą ściereczkę. Tak przygotowane kompresy zwężą naczynia limfatyczne i zmniejszą ilość zalegającego w nich płynu. Najlepiej poleżeć z nimi przez ok. 10 min,
  • schłodzone łyżeczki – sposób o działaniu podobnym, jak chłodne kompresy. Po schłodzeniu stalowych łyżeczek w lodówce, umieszcza się je na oczach wygiętą stroną do dołu i leży tak przez 10 min,
  • woreczki herbaty – ogrzewa się je w ciepłej wodzie przez kilka minut, a w następnym kroku przykłada do opuchniętych oczu. Zawarta w herbacie kofeina zwęża naczynia krwionośne i redukuje obrzęk. Kompres można trzymać na oczach nawet do pół godziny,
  • okłady z plastrów ziemniaka – skrobia zawarta w ziemniakach łagodzi stany zapalne, z kolei potas zmniejsza opuchliznę. Ziemniaka należy obrać, umyć a następnie odkroić dwa plastry i ułożyć na oczach podobnie, jak w przypadku okładów z ogórka,
  • zdrowa dieta – wykluczenie lub ograniczenie spożywania alkoholu i palenia papierosów. Oprócz tego ważne jest by urozmaicać jadłospis o produkty (owoce) bogate w witaminy i minerały, szczególnie witaminę K i żelazo.

Cienie pod oczami – likwidacja

Najskuteczniejszy sposób na cienie pod oczami to zdrowy ośmiogodzinny sen i unikanie stresu. Co prawda nie zawsze da się całkowicie wyeliminować go ze swojego życia, a wtedy zbawienne może okazać się znalezienie efektywnego sposobu na odprężeni. Czasami jednak cienie pod oczami są uwarunkowane genetycznie i niestety niewiele można z tym zrobić. W takich sytuacjach pozostaje sięgnąć po kilka domowych sposób, które sprawdzają się również przy niwelowaniu worków pod oczami i urozmaicić nieco swój codzienny makijaż, w tym przypadku o korektor pod oczy.

Szukając odcieni, które zniwelują widoczne niedoskonałości pod oczami, należy sięgać po kolory łososiowe i brzoskwiniowe, zawsze ton lub dwa jaśniejsze niż naturalny kolor skóry. Przy zakupie korektora warto również zwrócić uwagę na jego konsystencję, by nie był zbyt tłusty. Najlepiej kupować te płynne, które zastygną po rozprowadzeniu, unikając przy tym korektorów dających zbyt matowe wykończenie, gdyż one wysuszają skórę i mogą powodować podrażnienia. Dla właściwego i zadowalającego efektu korektor należy nakładać palcami lub specjalnie przeznaczonym do tego miękkim pędzelkiem na obszar skóry pod okiem w kształcie trójkąta, nie półksiężyca. W tym przypadku podstawa trójkąta powinna znajdować się pod okiem, a jego wierzchołek na wysokości czubka nosa. Tak nałożony kosmetyk można utrwalić nakładając puder transparentny. Trwałość makijażu przedłuża również nałożenie pod oczy bazy do powiek.

Zabiegi pod oczy

Jeśli dolegliwości związane z cieniami pod oczami i uwydatnionymi workami są zbyt uciążliwe, warto udać się do profesjonalnego gabinetu kosmetologicznego. Zabiegi medycyny estetycznej są w stanie złagodzić i zniwelować niedoskonałości.

Drenaż limfatyczny to specjalny masaż, którego celem jest poprawienie przepływu limfy i innych płynów tkankowych. Jest to kuracja dość skomplikowana, wymagająca wykonywanie od okiem wykwalifikowanej kosmetyczki. Ponadto wymaga powtarzania w kilku seriach.

Mezoterapia (Light Eyes Ultra) – podczas zabiegu pod skórę wstrzykiwany zostaje mieszanka substancji pielęgnacyjnych, wśród których znajduje się kwas hialuronowy, ruszczyk, witamina C i heksapeptydy. Zabieg znacznie poprawia mikrokrążenie i zwiększa elastyczność skóry, jednocześnie doprowadzając do zmniejszenia gromadzenia się płynów wokół oczu.

Zabieg Dermaheal Eyebag Solution polega na wstrzykiwaniu w dolną powiekę mieszankę peptydów biomimetycznych. Stymulują one drenaż limfatyczny i zapobiega zastojom płynów tkankach.

Zabieg z użyciem lasera Palomar Emerge – wiązka światła wysyłana przez laser pobudza komórki do intensywnej regeneracji. W efekcie zabiegu dochodzi do wzmocnienia naczynek i tkanek skóry, a włókna kolagenu oraz elastyny ulegają regeneracji, dzięki czemu skóra pod oczami znacznie się ujędrnia i zyskuje zdrowy kolor.

Zabieg Surgen składa się z dwóch etapów. Pierwszy krok polega na nakłuwaniu skóry malutkimi igłami, aby następnie poddać je wysokiej temperaturze przy wykorzystaniu zjawiska radiofrekwencji. Drugi etap zabiegu polega na stymulowaniu skóry impulsami elektrycznymi. Oba etapy w rezultacie prowadzą do regeneracji struktury skóry, wraz z pobudzeniem włókien kolagenowych.

Zabieg Maximus wykorzystuje trzy innowacyjne technologie, które są w stanie oddziaływać jednocześnie na naskórek, skórę właściwą, mięśni i tkankę tłuszczową. Zabieg polega na podgrzewaniu skóry do temperatury 60 stopni Celsjusza, co w rezultacie pobudza je do regeneracji. Skutkiem takiego działania jest uszczelnienie i znaczne wzmocnienie naczyń krwionośnych, powstawanie nowych włókien kolagenowych i elastynowych oraz produkcja kwasu hialuronowego.

Zabieg Pollagen Legend – wykorzystywane podczas zabiegu fale radiowe podgrzewają włókna kolagenowe, przez co ulegają one skurczeniu. Dzięki poprawie mikrokrążenia, znacznemu dotlenieniu i odżywieniu komórek skóry, a także produkcji nowych włókien kolagenowych i zbawiennego kwasu hialuronowego cienie pod oczami stają się jaśniejsze, a opuchnięcia złagodzone.

Zabieg Geneo+ – celem zabiegu jest dotlenienie i odżywienie skóry. Zabieg polega na wytwarzaniu na skórze bąbelków dwutlenku węgla, przez co organizm samoistnie wysyła w to miejsce krew bogatą w tlen. Dzięki zabiegowi poprawie ulega mikrokążenie, koloryt skóry, jej nawilżenie i gładkość, regenerują się też włókna kolagenowe i elastynowe.

Zabieg Mobilift M6 – jest to kuracja polegająca na masażu, wykonywanego przez głowicę, która zasysa fałdy skóry. Skóra pobudzana jest przez specjalne klapki, co skutkuje pobudzeniem mikrokrążenia i ujędrnieniem skóry.

Zabieg Dermapen / Mezopen jest to dość precyzyjny i polega na wprowadzeniu pod skórę substancji odżywczych za pomocą głowicy z mikroigiełkami. W ten sposób tkanki pobudzane są przez mechaniczną stymulację i dogłębnie odżywione.

Przeczytaj inne artykuły

Szampon na porost włosów – jak wybrać najlepszy?Porost włosów – co warto o nim wiedzieć?Wcierki na wypadanie włosów – to musisz wiedziećOdżywka na porost włosów – jak wybrać?Wypadanie włosów – jak sobie z nim poradzićNużeniec (demodex) – przyczyny, objawy, leczenie nużycyBlizny po ospie – jak sobie z nimi skutecznie poradzić?Blizna po cesarce – jak skutecznie zmniejszyć jej widoczność?Ostuda – czym jest i jak ją leczyć?Krosty na pośladkach – zabiegi gwarantujące zadowalające efektyProfesjonalne zabiegi pogrubiające i zagęszczające cienkie włosyZamykanie naczynek na nogach – zabiegiJak pozbyć się boczków?Skuteczne sposoby na wypadanie włosówWalka z otyłością za pomocą medycyny – zabiegi odchudzająceZmarszczki pod oczami – sposoby na redukcjęJak walczyć z rumieniem na twarzy?Jak zneutralizować drugi podbródek – najlepsze zabiegiW jaki sposób pozbyć się rumieńców na twarzy?Nadpotliwość – wstydliwy problemLeczenie blizn za pomocą specjalistycznych zabiegówJak pozbyć się kurzajki? Jak je leczyć?Jak zwalczyć problem brodawek łojotokowych?Tylko kilkanaście minut dzieli Cię od młodej twarzyWypadanie włosów – co zrobić?Wrastające włoski po goleniuUsuwanie worków i cieni pod oczamiProsaki na twarzy – usuwaniePiegi i przebarwienia na twarzy – usuwanieZabiegi odmładzające na twarzOczyszczanie twarzy – profesjonalne zabiegiUsuwanie nadmiernego owłosienia metodą laserowąUsuwanie blizn po oparzeniachZaskórniki – jak sobie z nimi radzić?Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, przebieg, leczenieWiotka skóra – skuteczne zabiegiOczyszczanie twarzy z wągrówTrądzik różowaty – leczenie w gabineciePrzebarwienia na twarzyModelowanie twarzy bez skalpela – lifintgModelowanie sylwetkiUsuwanie blizn pooperacyjnychZabiegi kosmetyczne na usuwanie zmarszczekLaserowe usuwanie rozstępówZabiegi na cellulitLaserowe zamykanie naczynekLaserowe usuwanie blizn po trądzikuTrychologZnamiona barwnikoweChoroby weneryczne u mężczyznChoroby skóryChoroby włosów – łysienieChoroby weneryczne u kobietLeczenie trądziku różowategoLeczenie liszaja twardzinowegoKłykciny kończyste – leczenie