Włosy w umywalce, pod prysznicem, na kołnierzu kurtki, szczotce, dywanie. Dosłownie wszędzie. Koszmar! Jak temu zaradzić? W pierwszym odruchu sięgamy po domowe, babcine sposoby, drogeryjne szampony i odżywki. Co jednak zrobić, gdy znane metody zawodzą, a włosy nadal wypadają? Trzeba działać! Wypadanie włosów można z powodzeniem leczyć.
Wypadające włosy – problem estetyczny czy zdrowotny?
Wypadające włosy potrafią stać się olbrzymim kompleksem. Dla wielu osób nadmierna utrata włosów wiąże się z obniżeniem samooceny i poczucia własnej wartości. Nie jest to jednak wyłącznie kwestia estetyki. Wypadanie włosów może być oznaką poważniejszych problemów zdrowotnych i pierwszym sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego.
Przyczyny wypadania włosów
Przyczyny wypadania włosów są niemal zawsze wypadkową wielu czynników. Do najczęstszych należą:
- Zaburzenia hormonalne
„Zaburzenia hormonalne są najczęstszą przyczyną wypadania włosów. U mężczyzn za taki stan odpowiada testosteron, a właściwie jego aktywna pochodna – dihydrotestosteron, który uszkadza mieszki włosowe. Mówimy wtedy o tzw. łysieniu androgenowym. Dotyka ono wielu mężczyzn. U kobiet natomiast dominuje estrogen, który chroni włosy przed niszczącym działaniem testosteronu. W przypadku obniżenia stężenia estrogenu np. po porodzie lub w okresie menopauzalnym włosy stają się matowe, suche i pozbawione blasku, a następnie wypadają.”– mówi lekarz specjalista dermatologii.
- Nieodpowiednia dieta, uboga w składniki odżywcze
Restrykcyjne diety odchudzające lub diety ubogie w witaminy i mikroelementy mogą skutkować pogorszeniem kondycji skóry głowy. Aby powstrzymać wypadające włosy do codziennego jadłospisu powinniśmy włączyć zielone rośliny liściaste, warzywa strączkowe, owoce, ryby i orzechy.
- Stres
W sytuacjach stresowych nadnercza produkują nadmierną ilość kortyzolu – hormonu stresu, który niszczy cebulki włosów.
- Leki
Pewne grupy leków wykazują działanie osłabiające włosy. Do takich leków należą m.in. retinoidy stosowane w leczeniu trądziku, leki przeciwnowotworowe, reumatologiczne i hormonalne.
Określenie przyczyny pomoże w ustaleniu odpowiedniego sposobu leczenia. Nie zawsze możliwe jest jej wyeliminowanie, ale niektóre specjalistyczne metody pozwalają na zniwelowanie skutków ubocznych farmaceutyków.
Wzmocnienie włosów należy zacząć od wewnątrz
Aby jak najdłużej cieszyć się lśniąca, gęstą grzywą należy przede wszystkim włosy wzmocnić. Domowe metody działają jedynie na zewnętrzne warstwy włosa i naskórka. Silikony i emolienty zawarte w popularnych kosmetykach tworzą na włosach śliską, ściśle przylegającą powłokę. Włosy sprawiają wrażenie elastycznych i błyszczących, jednak… jest to tylko wrażenie. W ten sposób jedynie na krótką chwilę maskujemy problem.
Jak wzmocnić włosy?
Współcześnie dysponujemy szeroką gamą sposobów na wzmocnienie włosów. Począwszy od specjalistycznych wcierek, odżywek i szamponów stosowanych przy lekkim nasileniu problemu, a skończywszy na zabiegach z zakresu medycyny estetycznej.
Przy umiarkowanym wypadaniu włosów pomocne mogą okazać się także masaże skóry głowy lub podcięcie końcówek.
Jeśli nasz problem jest poważny, warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnych zabiegów trychologicznych. Dobierane są one indywidualnie przy pomocy specjalisty po szczegółowej i szerokiej diagnostyce. Po konsultacji trycholog podpowie nam jak wzmocnić włosy przy zastosowaniu skutecznych i sprawdzonych klinicznie metod.
Więcej w temacie wzmocnienia włosów tutaj – https://clinicacosmetologica.pl/artykuly/wzmocnienie-wlosow/
Regeneracja włosów – zabiegi specjalistyczne
Osocze bogatopłytkowe
Jedna z najpopularniejszych technik, stosowana od lat w wielu zabiegach medycyny estetycznej. Polega na podaniu podskórnym lub śródskórnym osocza bogatopłytkowego, które uzyskuje się z krwi obwodowej pacjenta. Osocze bogatopłytkowe zawiera zwiększoną ilość płytek krwi i substancji odżywczych, które przyśpieszają procesy naprawcze tkanek organizmu. Stymulują komórki do podziałów, dzięki czemu możliwa jest regeneracja włosów. Dla uzyskania najlepszych efektów wymagane jest kilkukrotne wykonanie zabiegu.
Mezoterapia igłowa/bezigłowa
Niezastąpiona w walce z łysieniem. Polega na podaniu osocza bogatopłytkowego lub substancji aktywnych – hormonów steroidowych, koktajli odżywczych. Po kilku zabiegach można zaobserwować widoczne efekty – wypadające włosy są mniej liczne, fryzura staje się bardziej gęsta, wyrastają nowe włosy. Najczęściej wykonuje się od 4 do 7 takich zabiegów.
Przeciwwskazaniem do mezoterapii jest ciąża oraz zaburzenia krzepnięcia krwi. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, sterylny i co najważniejsze – bezbolesny. U pacjentów o wysokiej wrażliwości na ból można dodatkowo zastosować miejscowe znieczulenie skóry głowy.
Karboksyterapia
Metoda wykorzystuje dwutlenek węgla – wstrzyknięty podskórnie lub śródskórnie powoduje rozszerzenie naczyń włosowatych. Dzięki temu więcej krwi dociera do macierzy włosa, zaopatrując ją w tlen i substancje odżywcze. Komórki zaczynają intensywnie się dzielić i regenerować, co skutkuje wzrostem nowych włosów i wzmocnieniem mieszków włosowych. Dwutlenek węgla stymuluje również syntezę kolagenu, który zwiększa elastyczność włosów i skóry głowy, zmniejszając tym samym ich podatność na uszkodzenia mechaniczne. Po kilku zabiegach obserwowane jest widoczne wzmocnienie włosów.
Kriomasaż
Polega na miejscowym ochłodzeniu tkanek za pomocą podtlenku azotu. Niska temperatura pobudza krążenie krwi, odbudowę skóry i regenerację tkanek. Metoda jest szczególnie polecana pacjentom cierpiącym na łysienie plackowate.
Terapia UVA/UVB
Zabieg jest dwuetapowy. W pierwszym etapie pacjentowi podaje się środek uwrażliwiający na światło, w drugim przy pomocy specjalistycznego urządzenia naświetlana jest skóra głowy. Promieniowanie generowane przez lampę stymuluje wzrost włosów. Terapia światłem trwa od 6 tygodni do kilku miesięcy.
Koktajle odżywcze
Składają się z peptydów i kolagenu. Peptydy są materiałem budulcowym wykorzystywanym przez komórki w czasie wzrostu i podziałów. Wraz z wiekiem następuje stopniowa utrata kolagenu, co skutkuje pogorszeniem się stanu skóry. Włosy stają się bardziej podatne na uszkodzenia i mniej sprężyste. Podskórne podanie kolagenu pomoże przywrócić im dawną elastyczność i wytrzymałość.
Wypadanie włosów – tu liczy się czas
Wypadanie włosów może być uciążliwym problemem. Zignorowanie początków łysienia może poskutkować nieodwracalnymi zmianami w strukturze skóry właściwej, uszkodzeniem mieszków włosowych i całkowitym zahamowaniem wzrostu włosów! Szybkie wdrożenie leczenia pomoże na uzyskanie zadowalających rezultatów i pozbycie się wstydliwego kompleksu.