Leczenie kłykcin kończystych
Zakażenie wirusem HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego powoduje objawy zwane kłykcinami kończystymi. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakty seksualne.
Dotychczas poznano już ponad 120 typów wirusa brodawczaka ludzkiego. Kłykciny kończyste mogą być spowodowane dwoma z nich: typ 6 oraz typ 11. Podtypy 16 i 18 maja potencjał onkogenny co oznacza, ze mogą powodować raka. Kłykciny kończyste maja postać brodawkujących grudek na błonach śluzowych i skórze.
Największym problemem jest fakt, że po zakażeniu wirusem objawy chorobowe nie pojawiają się od razu, co zwiększa ryzyko zarażenia się przez inne osoby. Tylko 1-2 proc. chorych ma od razu widoczne objawy kliniczne. Około 60% stosunków seksualnych z chorymi osobami kończy się zakażeniem.
Objawy kłykcin kończystych
Jak rozpoznać kłykciny kończyste? Na żołędzi, wędzidełku, w rowku zażołędnym oraz na wewnętrznej blaszce napletka pojawiają się kilkumilimetrowe brodawki. Wraz z upływem czasu wykwity powiększają się oraz mogą się rozprzestrzeniać na skore moszny, w okolice odbytu, do ujścia cewki moczowej, a nawet na skore pachwin, do przedsionka pochwy i część pochwowej szyjki macicy.
Przyczyny kłykcin kończystych
Kłykcinami kończystymi można się zarazić podczas stosunku seksualnego z osoba zakażona. Coraz bardziej popularna metoda prewencji SA szczepienia w kierunku HPV, co jest dość powszechne u nastolatek. Mimo tego częstość zachorowania na HPV stale rośnie. Najcięższymi powikłaniami są nowotwory prącia i szyjki macicy, co potwierdzają dane statystyczne- zakażenie HPV powoduje chorobę u 490 tys. kobiet i śmierć 240 tys. z nich. W Polsce mamy rocznie 4 tys. nowych zachorowań, a około połowa z nich umiera z powodu nowotworów.
Leczenie kłykcin kończystych
Najlepszą forma ochrony przed zakażeniem jest szczepienie ochronne. Podejrzewając zakażenie HPV należy niezwłocznie poddać się diagnostyce i leczeniu zmian chorobowych. Jedna z prostych metod rozpoznania infekcji HPV jest próba octowa. Za pomocą roztworu kwasu octowego lokalizuje się zmiany chorobowe. Testami dającymi większą pewność są badania genetyczne wymazów ze zmian podejrzanych o infekcje wirusowa. Po potwierdzeniu zakażenia należy zaplanować odpowiednie leczenie. Należy pamiętać iż infekcje HPV leczy się objawowo, ponieważ wirusa usunąć się nie da co sprzyja nawrotom choroby.