Porost włosów zależy od wielu czynników, m.in. ukrwienia skóry głowy, genów, wieku, gospodarki hormonalnej oraz stanu organizmu. Jednak kluczową rolę pełni właściwa pielęgnacja. Nie należy zbyt długo poddawać włosów działaniu strumienia ciepłego powietrza z suszarki. Ponadto warto je delikatnie czesać oraz unikać ciasnego upinania w kok. Jednak ważne jest systematyczne stosowanie dermokosmetyków do włosów.
Porost włosów – jak przebiega?
Porost włosów u przeciętnego, zdrowego człowieka średnio wynosi 0,35 milimetra na dobę, a w efekcie 1 centymetr miesięcznie. Włosy prędzej rosną, gdy są mocne i zdrowie. Kluczową rolę w procesie wzrostu odgrywa odżywianie oraz nawilżanie struktury włosów, które zapewnia prawidłową elastyczność i zapobiega łamaniu.
Więcej tutaj: https://drtrycholog.pl/porost-wlosow/
Etap wzrostowy włosa dzieli się na 3 etapy:
- Anagen – to kluczowa faza wzrostu włosa, ponieważ dochodzi w niej do rozmnażania komórek korzeniu oraz do produkcji pigmentu, który wpływa na kolor włosa. Ponadto zostaje aktywowany proces syntezy melaniny: żółtoczerwonej feomelaniny i brązowoczarnej eumelaniny. Natomiast znajdujący się w łodydze włosa pigment, zostaje transportowany do kory. Faza ta trwa od 3 do 6 lat.
- Katagen – to faza inwolucji i w przeciwieństwie do anagenu, trwa bardzo krótko, ponieważ mieści się w przedziale od kilku dni do kilku tygodni. W okresie tym dochodzi do zahamowania wytwarzania melaniny przez oddzielenie brodawki włosa. Opuszka włosa przybiera postać wybrzuszenia, nazywanego kolbą, które składa się z nieaktywnych komórek.
- Telogen – to faza spoczynku, którą można wplasować między najdłuższym anagenem i krótkim katagenem. Obejmuje ok. 20% włosów i trwa 4 miesiące. Na tym etapie zrogowaciały włos przenosi się bliżej kolby. Natomiast w górnej części mieszka, nie zachodzą już żadne zmiany. Pod koniec tej fazy brodawka przybliża się do komórek macierzystych osłonki zewnętrznej włosa. Dzięki temu dochodzi do stymulacji nowych macierzy włosa. Stary włos wypada, a zaczyna kształtować się nowy.
Dorosły człowiek ma średnio od 100 do 150 tysięcy włosów na głowie. Oczywiście ilość ta może zostać zredukowana przez szybkie obumieranie i wypadanie włosów. Dlatego należy przez cały czas dbać o włosy za pomocą odpowiednich dermokosmetyków.
Dermokosmetyki na porost włosów powinno się stosować regularnie, tylko wtedy można się spodziewać zadowalających rezultatów– mówi Milena Nalbandian, kosmetolog Clinica Cosmetologica
3 cechy skutecznych kosmetyków dla włosów:
Wzmacniające | Włosy stają się grubsze oraz odporniejsze na wypadanie |
Odżywiające | Odpowiednie składniki stymulują włosy do wzrostu |
Uelastyczniające | Włosy stają się elastyczne i odporne na złamania |
DELPOS
NATURALNE ROZWIĄZANIE NA POROST WŁOSÓWWIĘCEJ
Porost włosów – jakie dermokosmetyki warto stosować?
Porost włosów w dużym stopniu zależy ich pielęgnacji. Dlatego warto stosować dermokosmetyki, które wzmacniają oraz zapobiegają wypadaniu włosów.
Jakie składniki powinny zawierać takie preparaty? Należą do nich:
- Ekstrakt z kory chinowej – to składnik, który wspomaga porost włosów, ponieważ pobudza mikrokrążenie, a cebulki stają się lepiej odżywione i dotlenione. Dzięki temu wydłuża się okres życia włosów i wypadają w mniejszych ilościach.
- Ekstrakt z guarany – stanowi ochronę dla włosów przed uszkodzeniem ich struktury w wyniku działania czynników hormonalnych. Ponadto zawiera w składzie kofeinę, która zwiększa ukrwienie skóry głowy. Dzięki temu do cebulek i mieszków dociera więcej tlenu oraz składników odżywczych. Włosy stają się mocniejsze i bardziej elastyczne.
- Ekstrakt z arniki górskiej – arnika wykazuje działanie przeciwzapalne, dzięki czemu chroni cebulki przed uszkodzeniem wskutek stanów zapalnych skóry głowy. Ponadto substancje zawarte w ekstrakcie doskonale przenikają do głębszych warstw skóry i usprawniają krążenie. Odżywia i regeneruje cebulki włosów, a także uzupełnia ubytki powstałe w łuskach włosowych substancjami odżywczymi. Zapobiega przetłuszczaniu włosów oraz infekcjom grzybiczym i bakteryjnym w skórze głowy.
- Niacynamid (witamina B3) – to silny antyoksydant, który chroni włosy przed degradacyjnym działaniem wolnych rodników. Składnik ten zwiększa objętość włosów oraz przyspiesza ich regenerację. To jedna z podstawowych witamin, niezbędna do zachowania elastyczność włókien włosowych.
- Ekstrakt z wąkroty azjatyckiej – pobudza krążenie w skórze głowy, dotlenia oraz odżywia cebulki, dzięki czemu doskonale wpływa na porost włosów. To sprawia, że włosy stają się mocniejsze oraz grubsze.
- Witamina E – to silny antyoksydant, który chroni włosy przed wolnymi rodnikami. Reguluje poziom wydzielania sebum, usprawnia mikrokrążenie, przywraca prawidłowe funkcjonowanie mieszków włosowych oraz wpływa na elastyczność włosów.
Zdrowe i mocne włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Dlatego warto stosować systematycznie dermokosmetyki, które stymulują porost włosów, które wzmacniają ich strukturę i wydłużają żywotność.
Sprawdź artykuł: Odżywka na porost włosów
Bibliografia
1. Marlena Matysek-Nawrocka, Maria Bernat, Michał Koziarski: Trychologia kosmetyczna jako metoda diagnozy oraz leczenia wybranych schorzeń skóry głowy i włosów, Lublin
2. Szmurło A.: Łupież – zaburzenie skóry głowy, Aesthetica, 2015
3. Wormer E.J.: Włosy. Pielęgnacja i zdrowie, Wydawnictwo Klub dla Ciebie, Warszawa, 2000