Choroby włosów łysienie

Łysienie, czyli wypadanie włosów jest najczęściej objawem chorobowym, dlatego rozpoczęcie leczenia zależy w dużej mierze od zdiagnozowania jego przyczyn. Dr n. med. Olivia Komorowska z Clinica Dermatologica w Gdańsku specjalizuje się w wykrywaniu przyczyn łysienia, wskutek czego wdrażane jest leczenie całościowe, nie tylko maskujące skutki tego objawu.

 

Łysienie jest często złożonym problemem medycznym, więc w uzasadnionych przypadkach zachodzi konieczność konsultacji wielospecjalistycznych. Clinica Dermatologica w Gdańsku prowadzi stałą współpracę z renomowanym Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku, gdzie przyjmują doświadczeni lekarze wszystkich specjalności w Polsce. Konsultacje interdyscyplinarne pozwalają wykonywać zaawansowane badania, ale też korzystać z najnowocześniejszych technik diagnostycznych i laserowych.

 

Diagnostyka chorób włosów

 

W diagnostyce chorób włosów wykorzystuje się rozmaite metody. Rozpoczyna się od klasycznego testu pociągania oraz korzysta się z bardziej wyszukanych metod: trichogram, trichoskopia, mikroskopia świetlna, mikroskopia w świetle spolaryzowanym oraz badania histopatologiczne i immunopatologiczne.

Współpraca lekarza dermatologa ze specjalistami z innych zakresów medycyny jest niezwykle istotna, ponieważ nie zawsze przyczyną łysienia są choroby zapalne skóry. Z punktu widzenia dermatologicznego łysienie powodują m.in. liszaj płaski, toczeń rumieniowaty czy łojotokowe zapalenie skóry, ale jest to tylko część z przyczyn, przez które włosy wypadają nawet młodym ludziom.

Leczenie przyczyny łysienia

W każdym z przypadków najważniejsze jest wyleczenie choroby podstawowej, która powoduje, bądź może powodować łysienie. Zazwyczaj jej wyleczenie powoduje zahamowanie wypadania włosów.

Warto pamiętać, że z łysieniem zmagają się nie tylko mężczyźni, ale również kobiety. Wbrew powszechnej opinii, nie jest to wcale rzadka przypadłość u kobiet. U podłoża wypadania włosów u kobiet lezą najczęściej zaburzenia hormonalne np. po urodzeniu dziecka.

Łysienie jest chorobą, która należy leczyć. Dr n. med. Olivia Komorowska z Clinica Dermatologica w Gdańsku zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem każdego rodzaju łysienia, do których należą:

  • łysienie anagenowe,
  • łysienie androgenowe,
  • łysienie telogenowe,
  • łysienie plackowate,
  • łysienie bliznowacieją